Elterjedt homokkő,
Építő és díszítő kőzetek Permi vörös homokkő A elterjedt homokkő és alsó-triászban, száraz, meleg éghajlati viszonyok között képződött, folyóvízi lerakódású homokkő. Vörös színét a vasoxid tartalom okozza. A Balaton-felvidéken és a Mecsek hegységben fordul elő. A bányászat fő központjai Balatonalmádi, Révfülöp és Pécs mellett voltak. Elterjedt homokkő homokkő Az alsó-oligocénben keletkezett, folyóvízi-partszegélyi fáciesű, sárgásszürke színű, kovás kötőanyagú homokkő.
Lábazat- és kerítésépítéshez használják. A Budai-hegységben és a Pilisben elterjedt, Pilisborosjenő és Esztergom környékén bányászták.
Lajtamészkő A miocén badeni emeletben, sekélytengeri viszonyok között képződött fehér, ősmaradványokban gazdag mészkő több évszázadon keresztül kedvelt építőkő volt. Elnevezését a Sopron melletti Lajta-patakról kapta.
Helyi erőforrás és termékpályamenedzsment
Leghíresebb bányahelye Fertőrákoson volt. Szarmata durvamészkő A felső-miocén szarmata emeletben, csökkentsósvízű beltenger partszegélyi részén lerakódott, ősmaradványokban gazdag, bioklasztos mészkő, kavics- és homoktartalommal.
Sóskúton működik a legnagyobb bányája. Riolittufa, riolit A miocén korú, robbanásos vulkanizmus által felszínre került riolittufa elterjedt hazai kőzettípus.
Navigációs menü
Porózus, jól faragható, de kevésbé időálló, mint a kovás homokkövek. Észak-Magyarországon kedvelt és gyakran használt építőkő. Főleg a Zempléni-hegységben, valamint Miskolc és Eger környékén bányászták. A riolit keményebb, nagyobb szilárdságú, inkább lábazatok kialakításához használják. A Gyögyössolymoson bányászott riolitot szép, lilás színe hpv vakcina veszélyes burkolókőnek is alkalmazzák.
Jura vörös mészkő A legkedveltebb hazai díszítőkő, "vörösmárvány" néven is emlegetik, de a kőzet nem metamorfizált. Vasoxid tartalma miatt vörös színű, dekoratív mintázatú, jól polírozható.
A késő-kiscelli 31 millió év korú Hárshegyi Homokkőnek két kifejlődése ismert: típusos változata erősen kovásodott, kalcedon-telérekkel átjárt, melynek elterjedése a Budai-vonal menti néhány kilométer széles sávra korlátozódik.
Gyakoriak benne az ammonitesz maradványok. Legjelentősebb bányahelye a tardosi kőfejtő, ezen kívül Piszke, Tata és Zirc mellett is bányászták.
- Helyi erőforrás és termékpályamenedzsment | Digitális Tankönyvtár
- Hárshegyi homokkő – Wikipédia
- Pinwormok 6 éves gyermekeknél
- Homokkő – Wikipédia
- Fonálférgek és férgek elleni készítmények
- Teljes szövegű keresés Kőzetek mint építőanyagok Az ókortól kezdve egészen a legutóbbi időkig az ember a kőzeteket építőanyagként is használta.
Siklósi mészkő A "siklósi márvány" néven is ismert kőzet valójában jura időszaki mészkő. Világosbarna-fehér foltos kőzet, polírozott felülete szép mintázatot ad.
Geológia | Digitális Tankönyvtár
A Villányi-hegységben, Siklós mellett bányászták. Rakacai márvány Karbon időszaki, fehér-szürke sávos, kisfokú metamorfózison átesett márvány.
A Szendrői-hegységben, Rakaca község mellett fejtik. Édesvízi mészkő A forrásmészkő vagy travertino néven is ismert lyukacsos kőzet már a római idők óta kedvelt építő- és díszítőkő.
- Homokkő - Lexikon ::
- Kötőanyagok: kovasav, dolomit, meszes oldat, agyagok, ritkábba: baritos, sós, gipszes, kaolinos.
- Tartalom: Homokkő oly törmelék-kőzet, mely homokszemeknek tömörüléséből állott elő, valamely ragasztó vagy kötőanyag hozzájárulásával.
Legelterjedtebb a Budai-hegységben, ahol a mai termálforrások elődjeiből, melegvíz-feltörésekből csapódott ki a pleisztocén kor idején. A kiválást elősegítették az algák, növények, melyek szerkezete gyakran felismerhető a kőzetben.
A bányászat fő helyei Süttő, Budakalász, Dunaalmás 8.
Forrásmészkő Fotó: Zelei Zoltán.