Gyurusfergek neve. A gyűrűsférgek | Pannon Enciklopédia | Kézikönyvtár
Voros szinu gyurusfereg neve. A gyűrűsférgek Pannon Enciklopédia Kézikönyvtár Tartalom Megjelenése[ szerkesztés ] Ennek a féregnek a testhossza centiméter, vékony, vöröses színű gyűrűsféreg, voros szinu gyurusfereg neve közönséges földigiliszta Lumbricus terrestris vízi rokona. Színét hemoglobintartalmú vére okozza. Teste egyenletesen gyűrűzött, az elülső testrészen övszerű dudorral clitellum. Az egyes szelvényeken rövid, hátrafelé irányuló serték találhatók.
Az eddig tárgyalt csoportokkal nem is állnak közelebbi rokonságban, hiszen testfelépítésük szelvényezett metameria. Ez a tulajdonságuk és egyedfejlődésük számos sajátsága is az ízeltlábúakkal Arthropoda közös.
- A féreg a kunyhóban mozog
- A gyűrűsférgek törzsének két legismertebb egyede a földigiliszta és az orvosi pióca.
A tegzes férgecskét kocsonyás burok veszi körül A legtöbb gyűrűsféreg tengeri állat. Mind szelvényezettségük differenciáltságában, mind érzékszerveik fejlettségében gyurusfergek neve tengeri soksertéjű gyűrűsférgek Polychaeta érték el a legmagasabb szintet. Feji részükön fejlett tapogatóik vannak, a szabadon úszó életmódú fajok mozgásszervei, az ún.
Helytülő életmódú fajaik gyakran színpompásak. Nálunk a gyűrűsférgeket a nyergesek Clitellata osztálya képviseli, két, erősen eltérő küllemű és életmódú csoporttal.
Tartalomjegyzék
Mindkettő közismert és gyakorlati jelentőségük is nagy. A kevéssertéjű gyűrűsférgek Oligochaeta rend közé édesvízi és talajlakó fajok tartoznak.
Iszapos, növényzettel dúsan benőtt vizekben élnek a kicsiny méretű cm naisz Nais, Stylaria -fajok. Szerves anyagokban gazdag vizek, gyakran szennyvizek iszapjában él a csővájó féreg Tubifex tubifexamelyet gyakran használnak akváriumi halak etetésére.
Gyűrűsférgek törzse
Trágyázott talajok, szerves anyagokban gazdag iszapok legtömegesebb lakója a közönséges televényféreg Enchytraeus albidus. A legfontosabb talajlakó, sőt talajképző szervezetek közé tartoznak a földigiliszták Lumbricidae család. Nagytermetű lónadály Földigiliszták és nadályok A különféle Lumbricus-fajok főként erdei, réti és kerti talajokban gyakoriak, pl. Trágyában és bomló szerves anyagokban gazdag talajokban él a sötét barnásvörös színű trágyagiliszta Elisenia foetidanedvesebb szántóföldi és réti talajokban pedig a halványabb színű Allolobophora-fajok, pl.
Egyik leggyakoribb fajunk a viszonylag kis méretű 5—15 cmvilágos színű tejfehér giliszta Octolasium lacteum. A földigiliszták a talaj szerves anyagaival táplálkoznak, lebontásukban szerepük igen jelentős, emellett a talaj kémhatását és szerkezetét is javítják.
Erősen módosult szervezetű gyűrűsférgek a nadályok Hirudinea rend. Az ún.
Gyűrűsférgek keringése
Ragadozók vagy vízi gerincesek külső élősködői az ormányos nadályok. Kisebb méretűek 2—4 cmközülük ragadozók az álló- és lassan folyó vizekben gyakori csigapiócák Glossosiphonia complanata, G.
Halak és békák vérét gyurusfergek neve a közönséges és lapos halpióca Piscicola geometra, Cystobranchus resiransill. Az állkapcsos nadályok között vannak ragadozó fajok, mint pl. Legismertebb a sekély állóvizeinkben gyakori orvosi pióca Hirudo medicinalisamely zömökebb testű, sötét olajzöld, hátán vöröses vagy sárgás rajzolattal.
Meleg vérű állatok vérével táplálkozik, a vért középbelének zsebszerű oldaltasakjaiban tárolja, alvadását alvadásgátló antikoaguláns hirudin akadályozza meg.