Lebensmittel toxin. A Greenpeace követeli a génkezelt kukorica termesztésének leállítását
Tartalom
DAEC diffuz adherens E. A sigatoxin enterotoxikusan és sejtméregként hat, és hasonló a sigellák által termelt méreganyaghoz. A sigatoxint termelő E. Hasmenést, hányást és bélgörcsöket okozhatnak. Hasonlóan, a verotoxint termelő E. Az enterohemorrhágiás E.
Az EHEC az ételmérgezések leggyakoribb okai közé tartozik. Lebensmittel toxin fertőzés a kérődzőktől indul ki, például marhátólkecskétől és birkától. Más fajoknál a fertőzés ritkább. A fertőzést legtöbbször a marhahús és a nyers tej viszi át az emberre, de a fertőzés bekövetkezhet az állattal való foglalkozás és a fürdővíz lenyelése által is. A kórokozó erősen fertőző: már EHEC baktérium elég a fertőzéshez, és elég ahhoz, hogy érintéssel emberről emberre terjedjen. A kettő közül a HUS károsítja a vesétami a beteg halálát okozhatja.
A Greenpeace követeli a génkezelt kukorica termesztésének leállítását
Ez minden korosztályt érint, de különösen a 6 éven aluli gyerekek érzékenyek rá. Ennek két aktív centruma van, az egyik a célsejt G-gangliozidjához kapcsolódik Lebensmittel toxin doména másik az aktív komponens, ami a koleratoxinhoz hasonlóan aktiválja az adenilátciklázt és a guanilátciklázt. A baktérium a genetikai információt transzdukcióval szerzi egy lizinogén fágtól. A csecsemőknél az EPEC hasmenést vált ki.
Az EIEC baktériumok behatolnak a nyálkahártya sejtjeibe, és tönkreteszik őket, a vérhashoz hasonló hasmenést váltva ki. Kezelés[ szerkesztés ] A kezelést az antibiogramm alapján végzik, de a fertőzés súlyossága és az anatómiai jellegzetességek is szerepet játszanak.
Utazási hasmenés esetén a víz és a sók pótlása az elsődleges, ritkán adnak antibiotikumot.
Ennek az az oka, hogy a hasmenés eltávolítja a kórokozókat, így felesleges ezt mesterségesen támogatni. A gyógyszergyárakban kapható elektrolitport tiszta, például átforralt vízben fel kell oldani, és meginni.
Nátriumsótglükóztkalciumsókat, részben bikarbonátot és citrátot tartalmaz. A kórokozó kólibaktériumok ellen már oltóanyag is létezik. A hasonlóság miatt az oltás a koleratoxin ellen is véd keresztimmunitás. A kólibaktérium az állatoknál is képes betegséget okozni. Specifikus kórképei: a szopós és az elválasztott malacok hasmenése a kecskegidák és bárányok szeptikémiája a szárnyasok szeptikémiája a tehenek masztitisze, tőgygyulladása Leggyakrabban éppen a kólibaktérium tehető felelőssé a kutyák és lebensmittel toxin macskák garatában és környékén lezajló kóros folyamatokért.
Escherichia coli
Felismerése[ szerkesztés ] Élettani tulajdonságai alapján ismerik fel, mivel sok más faj hasonlít hozzá. Ha sok baktériumot várnak, akkor a mintát MacConkey-agarra oltják; ha keveset, akkor összetett táptalajon tenyésztik a baktériumokat. Az altípusokra szerológiai vizsgálatokat végeznek. Az iparban[ szerkesztés ] Az E.
Itt új genetikai információkat visznek beléjük a különféle plazmidok bejuttatásával, továbbá hasznosítják az eleve meglevő információit, például innen nyerik a széles körben alkalmazott EcoRI enzimet, és így termeltetnek a génmódosított E. A faj a molekuláris biológia kedvence. Ismerik az egész génállományát, és törzsei közül többet is izoláltak.
A GeneSat-1 misszió keretében A törzs tagjainak génállományaa természetesnél 15 százalékkal kisebb, és képtelenek természetes környezetben élni. A génállományt két törzs génállományának összehasonlításával alakították ki úgy, hogy csak azt tartották meg, ami mindkettőben jelen volt.
Escherichia coli
A tenyésztés célja az volt, hogy a biotechnológiai célokra használt baktériumok könnyebben kézben tarthatók legyenek. Ennek oka a DNS javítómechanizmusainak károsodása; ez három mutációra vezethető vissza.
A törzset a nem célzott mutációk kutatására használják. A mutációk létrehozása a biomedicina klasszikus módszere, amivel a megfelelő gén működését kutatják. Hozzáférés: Public Health Rep 2—8.
PMID Gut 49 147— DOI : Trends Microbiol. Bacteriological Analytical Manual 8th ed.
Brock Biology of microorganisms, 11th, Pearson Basic Microbiol. Online Textbook of Bacteriology.
University of Wisconsin—Madison Department of Bacteriology. Brown: Gentechnologie für Einsteiger, 3. Walsh: Biopharmaceutical benchmarks. Nat Biotechno